MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Aktualności

 

Gmina Bobrowniki podczas Konferencji Rad Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego

20 grudnia na Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach odbyła się Konferencja Rad Działalności Pożytku Publicznego „Razem zmieniajmy otoczenie” zorganizowana przez Stowarzyszenie Twórczego Rozwoju w Sosnowcu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Województwo Śląskie. Wydarzenie miało na celu pokazać rolę samorządów w kształtowaniu aktywności mieszkańców Województwa oraz problemy z jakimi borykają się przedstawiciele sektora pozarządowego. Nasza gmina została zaproszona do uczestnictwa w przedsięwzięciu jako przykład dobrych praktyk współpracy na linii samorząd –ngo.  Prelekcję na ten temat wygłosiła Zastępca Wójta Gminy Bobrowniki – Małgorzata Bednarek.  Podczas swojego wystąpienia mówiła ona o polityce otwartych drzwi, którą gmina wypracowała na przełomie ostatnich 6 lat, a także o wspólnych inicjatywach i aktywności mieszkańców gminy.  Jako efekt konferencji planowane jest wydanie publikacji do której zaproszono również naszą gminę.

 

Konferencja to dobra możliwość promocji gminy – mówi Małgorzata Bednarek. Miałam okazję rozmawiać z uczestnikami konferencji i z dumą muszę stwierdzić, że polityka otwartych drzwi wprowadzona przez Wójta Arkadiusza Ziembę była przez nich odbierana jako wzorcowa, a doświadczenia Gminy Bobrowniki jako godne naśladowania – dodaje Zastępca.

 

Konferencje otwarł Marszałek Województwa Śląskiego - Wojciech Saługa . Następnie do zgromadzonych gości przemawiał Przewodniczący Rady Działalności Pożytku Publicznego Województwa Śląskiego – Sławomir Dębski. Mówił on głównie o roli Wojewódzkiej Rady Działalności Pożytku Publicznego w umacnianiu współpracy z Marszałkiem i jego instytucjami. W części pierwszej nastąpiło także przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju organizacjom pozarządowym przez Komendę Chorągwi ZHP. Po krótkiej przerwie w drugiej część konferencji przed zebranymi wystąpili ze swoimi prezentacjami przedstawiciele samorządów i III sektora. Drugą część konferencji, rozpoczęła Pełnomocnik Marszałka do spraw organizacji pozarządowych – Katarzyna Błaszczyk-Domańska, którą gościliśmy kilka miesięcy temu na corocznym spotkaniu organizacji pozarządowych w naszej gminie.

 

 


 

Regionalny Konkurs Grantowy !

 

16 sierpnia został ogłoszony Regionalny Konkurs Grantowy – to szansa dla bibliotek, domów kultury oraz organizacji pozarządowych na dotację w wysokości do 8 500 zł. Dotacja przyznawana jest na półroczne działania młodych osób w wieku 13-19 lat, pochodzących ze wsi i miast do 20 tysięcy mieszkańców. Aplikować można do 25 października br., a same projekty powinny być realizowane pomiędzy 1 lutego a 31 sierpnia 2017 roku.

 

Prosimy o dotarcie z informacją o Regionalnym Konkursie Grantowym do wszystkich, którzy mogą być zainteresowani udziałem – uprawnione do aplikowania są organizacje pozarządowe, w tym OSP, a także domy kultury i biblioteki.

 

Sam konkurs ogłoszony został w ramach Programu „Równać Szanse 2016”, a na stronie rownacszanse.pl znajdują się wszelkie niezbędne informacje. Zapraszamy też do kontaktu z nami czyli Partnerem Regionalnym - Towarzystwem Alternatywnego Kształcenia w Opolu, który organizuje konkurs na terenie województw: opolskiego, łódzkiego, śląskiego  i dolnośląskiego. Chętnie odpowiemy na dodatkowe pytania. Zachęcamy do przeprowadzania spotkań informacyjnych lub innych wydarzeń we współpracy z nami.

 

Z góry dziękujemy za wszelkie formy promocji konkursu. W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: rsz@gmail.com lub telefonicznie: 608511550 lub 602029994

 

 

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

 FaniPay - pierwszy w Polsce serwis płatności online dla NGO!

 

Fundacja FaniMani wprowadza nową usługę FaniPay – pierwszy w Polsce serwis płatności dedykowany trzeciemu sektorowi. Dzięki temu rozwiązaniu każda zarejestrowana w KRS fundacja czy stowarzyszenie będzie mogła zbierać darowizny online w niezwykle łatwy sposób, bez wypełniania zbędnych formalności.

 

 

FaniPay – nowość od FaniMani

Fundacja FaniMani, założyciel FaniMani.pl pierwszego w Polsce serwisu, który umożliwia wspieranie NGO przy okazji robienia zakupów online, wprowadza na rynek nowe rozwiązanie – FaniPay. Jest to usługa bezpiecznych płatności online ukierunkowana na potrzeby polskich organizacji społecznych. Dzięki niej fundacje i stowarzyszenia będą mogły bardziej efektywnie szukać wsparcia dla działalności przez własne strony internetowe. Nieskomplikowana forma i bardzo uproszczone procedury rejestracji sprawiają, że FaniPay jest znacznie łatwiej dostępny i przyjazny użytkownikom.

 

Kto może korzystać z usługi?

Z FaniPay mogą korzystać wszystkie zarejestrowane w KRS fundacje i stowarzyszenia. Zaletą użytkowania serwisu jest brak zbędnych formalności i konieczności podpisywania umowy między NGO a instytucją płatniczą. Wystarczy, że dana organizacja, która chce zbierać darowizny zarejestruje się na FaniMani.pl oraz zaakceptuje regulamin usług płatniczych świadczonych przez Blue Media.

 

Zalety serwisu

FaniPay to nie tylko sam serwis płatności online, ale również dedykowane organizacjom narzędzia ułatwiające proces zbierania darowizn przez swoje strony www. Jednym z nich jest widget zaprojektowany na podstawie badań zachowania użytkowników witryn internetowych. Jego zadaniem jest nie tylko przypominanie o możliwości dokonania darowizny, ale również, w bardzo prosty sposób, umożliwia on jej realizację. Gotowy moduł płatności można uruchomić na stronie organizacji dosłownie w ciągu kilku minut.

 

Niezwykle istotną funkcjonalnością FaniPay jest automatyczny system codziennych rozliczeń - wypłat na konto zarejestrowanej fundacji bądź stowarzyszenia. Dzięki niemu czas oczekiwania na ich zaksięgowanie skraca się do zaledwie 1 dnia roboczego.

 

Kolejną zaletą korzystania z zaproponowanego przez FaniMani rozwiązania jest obniżenie prowizji od otrzymywanej wpłaty. Przez pierwsze trzy miesiące użytkowania wynosi ona zaledwie 1% wartości darowizny, a potem tylko 1,49%.

 

Ponadto każda, korzystająca z FaniPay organizacja otrzymywać będzie raport, w którym zawarte będą informacje o zrealizowanych w ciągu danego dnia transakcjach, liczbach przelewów, ich wartości oraz pobranej prowizji. Szczegóły dotyczące oferty można znaleźć również na stronie internetowej FaniPay.pl

 

Bezpieczeństwo zapewnione przez Blue Media

Operatorem usługi jest Krajowa Instytucja Płatnicza Blue Media, dostawca nowych technologii dla banków oraz spółka doświadczona w obsłudze transakcji elektronicznych, w tym również wpłat darowizn. Do jej zadań należeć będzie również bieżąca kontrola wiarygodności organizacji – chcących korzystać z FaniPay, poprzez monitoring formularzy rejestracji, weryfikację nr. kont bankowych, KRS etc. Ponadto firma będzie odpowiedzialna za prawidłowy przebieg i obsługę wpływów środków na konta zarejestrowanych fundacji i stowarzyszeń.

 

Jak działa serwis FaniMani.pl?

Dzięki FaniMani.pl organizacje społeczne stale pozyskują dodatkowe fundusze na swoje działania. Każdy kto robi zakupy przez internet może, korzystając z portalu, wesprzeć wybrany przez siebie cel społeczny, nie wydając ani złotówki więcej ponad to, co i tak zapłaciłby za wybraną przez siebie rzecz. Wystarczy wejść do wybranego sklepu, w którym zamierzamy dokonać zakupu (lista 800 partnerskich sklepów), przez serwis FaniMani.pl, wskazać cel (lista wszystkich organizacji), który chcemy wesprzeć i kupujemy. Od każdej takiej transakcji wybrana organizacja społeczna otrzymuje darowiznę w wysokości kilku procent wartości naszych zakupów. Wszystkie wygenerowane przez siebie datki można monitorować i sprawdzać ich aktualny status w zakładce „historia wsparcia”, widocznej po zalogowaniu się na konto.

 

Obecnie serwis współpracuje z ponad 2600 podmiotami tj. z fundacjami, stowarzyszeniami, szkołami, harcerzami i innymi podmiotami działającymi w trzecim sektorze. FaniMani.pl jest łącznikiem między organizacjami społecznymi, darczyńcami oraz przedsiębiorcami.

           

 

Zobacz jak działa FaniMani.pl: www.youtube.com/watch?v=RsPX6SRwKnQ

Więcej informacji: FaniMani.pl: www.fanimani.pl

FaniMani.pl na Facebooku: https://www.facebook.com/faniManifaniMani/

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

MIĘDZYNARODOWE I XII BYTOMSKIE DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

Trwają obchody I MIĘDZYNARODOWYCH I XII BYTOMSKICH DNI ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH, a także II BYTOMSKIEJ SENIORIADY.

Wydarzenia odbywają się do 11 września na bytomskim Rynku. W trakcie trwania imprez organizacje działające w Bytomiu i za granicą, będą miały możliwość zaprezentowania swojej codziennej działalności, wymienić się doświadczeniami, a także wziąć udział w debatach, natomiast osoby w wieku dojrzałym będą mogły wziąć udział w prelekcjach o tematyce zdrowotnej, odwiedzić stosika ze zdrową żywnością, biżuterią czy kosmetykami, a także zatańczyć wspólnie zumbę. Wydarzenia uatrakcyjnią występy artystyczne na scenie.

 

Piątek 9 września 2016 r.

16.00 - Otwarcie I międzynarodowych i XII Bytomskich Dni Organizacji Pozarządowych z udziałem Prezydenta Bytomia

16.30 - Wspólny taniec Belgijski!

16.40 - Prezentacja Stowarzyszeń na festiwalowej scenie. W programie są występy taneczne, teatralne i popisy wokalne - uzdolnionych członków prezentujących sie organizcji. 

16.00 - 18.00 - Animacje dla dzieci

20.00 - Zakończenie dnia

 

Sobota 10 września 2016 r.

W ciągu całego dnia będzie można odwiedzić stoiska przygotowane przez organizację pozarządowe, jak również wziąć udział w przygotowanej debacie na temat "Roli Organizacji Pozarządowych jako realizacji Europejskiej Idei Solidarności". Bytomski rynek odwiedzi również camper, który w ramach projektu "Śląskie - tu rozmawiamy" zbiera odpowiedzi mieszkańców Naszego regionu na pytania takie jak: jak im się żyje i co chcieliby zmienić ?

 

10.00 - Rozpoczęcie drugiego dnia Dni Organizacji Pozarządowych

10.30 - Popisy taneczne, wokalne i kabaretowe stowarzyszeń

11.00 - 13.00 - Animacje dla dzieci

12.30- Przejazd Parady Pojazdów Zabytkowych w ramach zlotu organizowanego przez Stowarzyszenie Pasjonatów Wojskowości "Kompania Bytom" i Stowarzyszenie Miłośników Pojazdów Zabytkowych

14.30 - Występ Chóru Bella Canto i pokazy akrobatyczne

15.00 - Zakończenie Dni Organizacji Pozarządowych

 

Niedziela 11 września 2016 r.

W ramach Senioriady odbędzie się wycieczka seniorów do Pszczyny i Goczałkowic. Szczegóły u Przewodniczącej Rady Seniorów pod numerem tel. 668-613-680

 

 

Ponownie dotacje na kluby sportowe

Ministerstwo ogłosiło II nabór wniosków do programu KLUB. Do dyspozycji jest już tylko 1/3 środków przeznaczonych na ten rok, jednak i okres realizacji zadań jest krótszy. Zachęcamy Kluby Sportowe z terenu Gminy Bobrowniki do pozyskania dotacji na swoją działalność.

 

CZYM JEST PROGRAM KLUB ?
Badania eksperckie jednoznacznie wskazują na sukcesywnie pogaraszający się stan zdrowia polskiego spoleczeństwa. Tendencja ta jest szczegolnie widoczna wśród dzieci i mlodzieży co w perspektywie dlugoletniej, będzie miało kluczowy wpływ na kondycję społeczną. W związku z tym Minister Sportu i Turystyki opracowało nowy model pomocowego programu pt KLUB polegający na bezpośrednim wsparciu sportowych środowisk lokalnych, ktoych filarem funkcjonowania jest klub sportowy, definiowany jako centrum aktywności fizycznej oraz miejsce identyfikacji i ksztalcenia talentów sportowych.

Głownymi celami programu są:
- upowszechnienie aktywności fizycznej wśrod dzieci i młodzieży,

- wyrownanie szans dzieci i mlodziezy w dostępie do usystematyzowanej aktywności fizycznej,

- wsparcie instytucjonalne działaności podstawowych jednostek struktury organizacyjnej sportu polskiego – klubów sportowych w zakresie aktywizacji sportowej dzieci i młodzieży,

- inwestycja w kapitał ludzki w sporcie dzieci i młodzieży ,

- optymalizacja wykorzystania potencjału infrastrukturalnego przez samorządy loklane w zakresie upowszechniania kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

 

WNIOSKODAWCY:

 

Program skierowany jest do klubów sportowych, których podstawowym celem działaności statutowej jest upowszechnianie kultury fizycznej wśrod dzieci i młodzieży oraz uczniowskich klubow sportowych.

 

WYSOKOŚĆ ŚRODKÓW:

Program jest finansowany z środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, którego dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki. Na realizację tego programu w 2016 roku przeznacza się 22 929 700 zł. W ramach II naboru do dyspozycji zostaje aż 8 591 900 zł.

 

OPIS, TERMINY I WARUNKI REALIZACJI ZADAŃ:

 

Zadanie Programu Klub będzie realizowane wyłącznie w okresie od 1 lipca do 15 grudnia 2016 roku. Uczestnikami zajęć sportowych mogą być wyłącznie dzieci i młodzież do lat 18. Kluby sportowe mogą składać wnioski o dofinansowanie jednej lub więcej sekcji. Stawka dofinansowania wynagrodzenia wynagrodzenia szkoleniowca lub szkoleniowców prowadzących zajecia wynosi 6000 zł (w przypadku klubu jednosekcyjnego) oraz 9000 zł (w przypadku klubu wielosekcyjnego) . W obu przypadkach wynagrodzenie może być podzielone na kilku szkoleniowców w dowolnych proporcjach. Kwota przeznaczona na dofinansowanie zakupu sprzętu sportowego lub organizacji obozu sportowego wynosi 4000 zł (w przypadku klubu jednosekcyjnego) oraz 6000 zł (w przypadku klubu wielosekcyjnego). Śrdoki mogą być wykorzystane w dowolnej proporcji.

Wymagane jest aby wnioskodawca prowadził formalnie zarejestrowaną działaność sportową co najmniej 3 lata od daty złożenia wniosku. Program ten może być realizowany wyłącznie na tereie kraju.

 

WARUNKI UDZIELENIA DOFINANSOWANIA:

 

Kosztorys zadania, o dofinansowanie którego ubiega się wnioskodawca, musi przewidywać udział środków własnych lub środków pochodzących z innych źrodeł nie mniejszy niż 10% całości kosztów zadania. Udział własny może być pokryty np. ze środków jednostek samorządu terytorialnego (w formie pienięznej bądź udostępnionej infrastruktury), Unii europejskiej, sponsorów lub własnych.

 

TERMIN SKLADANIA WNIOSKÓW:

 

Wnioski o dofinansowanie na realizację zadania należy nadsyłać do 31 sierpnia 2016 roku. Wniosek wraz z załącznikami musi być sporządzony na formularzach zamieszczonych w systemie elektronicznym AMODIT MsiT. Formularz można przesłać drogą mailowa lub pocztą na adres: Ministertwo Sportu i Turystyki, Departament Sportu dla Wszystkich, ul. Senatorska 14, 00-082 Warszawa. Z dopiskiem PROGRAM KLUB II NABÓR.

 

Wymagane dokumenty to przede wszystkim zakres rzeczowy zadania, preliminiarz kosztów bezpośrednich, specyfikacja sprzętu sportowego, progaram zadania oraz sprawozdanie finansowe dotyczące działaności wnioskodawny za rok poprzedzający złożenie wniosku.

 

Wnioski rozpatrywane będą do 30 września 2016 roku.

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

Zostały dwa tygodnie, by zdobyć 25 tysięcy złotych od Kulczyk Foundation!

Czym jest Kulczyk Foundation ?! - to Fundacja, która wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian w Polsce, ale także w tych częściach świata, w których beneficjenci pomocy nie mają szans na samodzielną poprawę jakości swojego życia.

O granty od Kulczyk Foundation mogą ubiegać  się instytucje, stowarzyszenia i fundacje – Kulczyk Foundation chce przenosić do filantropii najlepsze rozwiązania biznesowe. Główny ich cel to  promować efektywność oraz skuteczność. Stąd w ocenie wniosków i analizie projektów istotne są takie kryteria jak: realna zmiana społeczna, potencjał fundraisingowy projektu, czy planowane sposoby ewaluacji.  „Chcemy, aby wnioskodawcy planowali swoją aktywność racjonalnie” – tłumaczy Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Zarządzająca Kulczyk Foundation.

30 czerwca do godz. 23.59 kończy się nabór wniosków o granty. Można zdobyć do 25 tys. zł pod warunkiem, że nasz projekt będzie uzasadniony i obiecujący.

Oceniane będą: Zorientowanie projektu na realną zmianę społeczną , transparentność,  skuteczność wnioskodawcy, współpraca ze społecznością lokalną, zaspokojenie autentycznych potrzeb beneficjentów, walor edukacyjny projektu,  możliwość wykorzystania wolontariuszy w projekcie, dbałość o skuteczność i efektywność projektu, potencjał fundraisingowy projektu oraz wiarygodny i rzetelny kosztorys.

W każdym roku kalendarzowym odbywać się będą dwie edycje konkursu grantowego. Pierwsza kończy się 30 czerwca. Maksymalna kwota, o którą można się ubiegać wynosi 25 000 złotych, łącznie Kulczyk Foundation przeznaczyła na granty 50 000 zł w każdej z dwóch edycji.

Zwycięzców poznamy do 15 sierpnia.

 

 

Co trzeba zrobić by przybliżyć się do zwycięstwa?

__________________________________________________________________________________________________________

 

Zmiany w ustawie o stowarzyszeniach

 

Już po 20 maja zacznie obowiązywać nowelizacja do ustawy o stowarzyszeniach. Aby założyć stowarzyszenie należy zapoznać się z zasadami poniżej.

 

Na początek jest pomysł, przyjaciele i … no właśnie? Co?

 

Zacząć należy od tego co to takiego stowarzyszenie. To przede wszystkim ludzie. Ludzie których łączy wspólna pasja, idea lub po prostu pomysł na działanie. Według art.2 ust. 1 stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządowym i trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. Aby założyć stowarzyszenie formalnie należy zebrać grupę minimum 7 osób zamieszkałych w Polsce.

Jeśli znajdziemy już osoby chętne do wspólnego działania to trzeba zadbać o to aby stworzyć dobra podstawę do działania. Statut- to najważniejszy akt prawny dla stowarzyszenia.

 

W takim statucie powinny znaleźć się takie informacje jak:

  •  nazwa stowarzyszenia, jego siedziba i teren działania
  • cele i sposoby ich realizacji
  • informacje o członkach stowarzyszenia (sposób nabycia, przyczyny utraty członkostwa, prawa i obowiązki członków)
  • informacje o władzach (sposób ich wyboru, uzupełniania składu oraz ich kompetencje)
  • informacje o możliwości otrzymywania przez członków zarządu wynagrodzenia za czynności wykonywane w związku z pełnioną funkcją
  • informacje o sposobie reprezentowania stowarzyszenia, w szczególności zaciągania zobowiązań majątkowych, a także sposobie podejmowania decyzji, czyli warunkach ważności uchwał
  • sposób uzyskiwania środków finansowych oraz ustanawiania składek członkowskich
  • zasady wprowadzania zmian w statucie
  • sposób rozwiązania się stowarzyszenia.

Nowością w nowelizacji jest możliwość wynagradzania członków zarządu za pełnioną funkcję. Warunkiem jest jednak wprowadzenie takiej możliwości do statutu stowarzyszenia. W statucie stowarzyszenia może być oczywiście dużo więcej informacji. Nie musimy się ograniczać.

 

Zebrania założycielskie – jak to wygląda?

Zebranie założycielskie to spotkanie, na którym formalnie członkowie – założyciele decydują o wielu rożnych sprawach. Należą do nich między innymi:

  •  założeniu stowarzyszenia,
  • przyjęciu (uchwaleniu) statutu,
  • rekomendujemy też wybranie od razu komisji rewizyjnej

Zmianą w przepisach jest to, że można wybrać także komitet założycielski.  Zebranie założycielskie jest prowadzone przez przewodniczącego które spisuje protokolant wybrany na początku zebrania.

Jednym z pierwszych zadań przewodniczącego zebrania, prócz miłego przywitania wszystkich, jest przypomnienie o wpisaniu niezbędnych danych na liście członków założycieli. To bardzo ważny dokument zbierający informacje o osobach, które decydują się na założenie stowarzyszenia. Lista założycieli musi zawierać imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania oraz własnoręczny podpis. Dodatkowo, z praktycznych względów, warto dodać numer PESEL – przyda się jeśli osoba zostanie wybrana do zarządu albo komisji rewizyjnej, jednakże nie jest to obowiązkowe.

 

Wszystkie dokumenty z zebrania stowarzyszenia przygotowuje się w 3 egzemplarzach. Dwa z nich będą wysyłane do sądu, a trzeci zostaje w dokumentacji stowarzyszenia.

Dlaczego nadal trzeba składać do sądu dwa egzemplarze dokumentów z zebrania założycielskiego? Do tej pory związane było to z uprawnieniem starosty powiatu, na terenie którego znajduje się siedziba stowarzyszenia. Starosta (w miastach na prawach powiatu – prezydent) miał prawo do uczestniczenia w postępowaniu rejestrowym. Dostawał dokumenty i miał prawo zgłosić uwagi np. do statutu. Zmiana ustawy Prawo o stowarzyszeniach zniosła to uprawnienie, jednak nadal to starosta jest organem nadzoru zewnętrznego nad stowarzyszeniem i musi wiedzieć, że takie stowarzyszenie się zarejestrowało. Zatem sąd po rejestracji, informacyjne, przesyła do starostwa postanowienie o wpisie wraz z listą założycieli, statutem i uchwałami (art. 12. pkt. 4).

 

Aby prowadzić stowarzyszenie należy do sadu złożyć wniosek KRS. Wniosek składa się z formularzy KRS oraz dokumentów z zebrania założycielskiego.

W nowych przepisach zarząd nowo założonego stowarzyszenia będzie więc składał do sądu:

  • formularz KRS-W20 – formularz podstawowy służący do rejestracji stowarzyszenia, 1 sztuka, podpisuje cały zarząd
  • formularz KRS-WK – formularz służący do zgłoszenia osób zasiadających w zarządzie, liczba egzemplarzy uzależniona od liczby osób w zarządzie (na jednym formularzu można zgłosić 2 osoby), podpisuje cały zarząd
  • formularz KRS-WK – formularz służący do zgłoszenia osób zasiadających w komisji rewizyjnej, liczba egzemplarzy uzależniona od liczby osób w komisji rewizyjnej (na jednym formularzu można zgłosić 2 osoby), podpisuje cały zarząd
  • listę założycieli, 2 sztuki, podpisują członkowie założyciele
  • statut, 2 sztuki, podpisuje cały zarząd
  • protokół wraz z uchwałami, 2 sztuki, podpisuje przewodniczący i protokolant

Dodatkowa informacja jest to że Stowarzyszenie bez działalności gospodarczej, nie płaci za rejestrację w KRS. Nie będzie też płacić za zgłaszanie zmian (np. w statucie). 

 

Następnym krokiem jest założenie konta bankowego i zgłoszenie informacji o numerze konta bankowego, a także innych informacji uzupełniających do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby stowarzyszenia.

 

Po wykonaniu tych kroków powstaje stowarzyszenie.

 

grafika - zmiany w ustawie o stowarzyszeniach

Gmina Bobrowniki