Wiadomości
Finał projektu Edukacja kulturalna
W grudniu zakończył się projekt pn. Edukacja kulturalna, dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom mieszkańców naszej gminy stworzone zostały warsztaty o szerokim wachlarzu propozycji. Realizacja projektu adresowana była do mieszkańców w każdym wieku: dzieci, młodzieży, osób dorosłych i starszych, chcących aktywnie uczestniczyć w imprezach kulturalnych i życiu kulturalnym gminy. Zainteresowani mieli do wyboru warsztaty organizowane w czterech dziedzinach; teatralne, taneczne, malarskie oraz fotograficzne. Tematyka warsztatów pełniła rolę poznawczą, wprowadzającą do samodzielnego działania. Z projektu zostały również zakupione dodatkowe sztalugi potrzebne podczas prowadzenia warsztatów malarskich.
Projekt miał na celu integrację i rozwój osobisty w czterech dziedzinach, komentuje Wójt Gminy Małgorzata Bednarek. Pod okiem wykwalifikowanych instruktorów uczestnicy z pewnością podnieśli poziom swoich zainteresowań. Zainteresowanie było dosyć duże, widać że jest zapotrzebowanie na tego typu zajęcia. Na pewno na tym projekcie nie zaprzestaniemy; dodaje Wójt.
W dniu wczorajszym w Domu Kultury w Sączowie nastąpiło zwieńczenie kilku miesięcznej pracy uczestników projektu. Na deskach sceny wystąpili w dwóch spektaklach. Dobór scenariusza miał na celu integrowanie społeczne różnych pokoleń i zachęcenie do wspólnego spędzania czasu, zacieśniając więzy między nimi. Jako pierwsze na scenie wystąpiły dzieci i młodzież. Młodzi artyści idealnie wcieli się w rolę przedstawicieli bajek.
Tego dnia można było również zaobserwować pracę uczestników warsztatów malarskich oraz tanecznych. Prace artystyczne można było podziwiać przez cały wieczór. Wystawa jest dostępna w Domu Kultury w Sączowie. Na scenie wystąpiły dwie grupy taneczne, które zaprezentowały bardzo wysoki poziom taneczny. Trudno uwierzyć, że w tak krótki czas można przyswoić tak trudny układ choreograficzny.
Organizatorzy wyszli z założenia, że aby w pełni rozbudzić w dzieciach i młodzieży zainteresowanie kulturą, nie wystarczy bierny odbiór spektaklu, ale trzeba inicjować dodatkowe formy aktywności. Spektakl teatralny może stać się impulsem do podejmowania ważnych rozmów, a także kreatywnych działań, które pozwalają dzieciom i młodzieży na aktywny udział i dają szansę zaprezentowania własnego zdania.
Po wystąpieniu dzieci i młodzieży przyszedł czas na grupę osób dorosłych. Odegrany spektakl nawiązywał do zbliżających się świąt, a także nakłaniał do przemyśleń. Przedstawiona historia zmusiła każdego widza do refleksji nad sobą i swoim postępowaniem. Spektakl poruszył także bardzo istotny temat - radosnego oczekiwania. Ukazywał magię Świąt i ich wartość w życiu człowieka. Po występach artystycznych każdy z uczestników warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom uczestnictwa. (ps)
data: 2019-12-16